سفارش تبلیغ
صبا ویژن

89/7/20
3:31 عصر

گزارش از جشن میلاد حضرت معصومه(س) و روز ملی دختران

بدست قصر شیرین در دسته خبرنگاری، 18 مهرماه روز ملی دختران

بسم الله

 این گزارش، برای پایگاه خبری حجاب نیوز تهیه شده است.

17 مهرماه 89 ، میلاد حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، روز ملی دختر نامیده شده است. به همین مناسبت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی_درمانی شهید بهشتی، مراسم جشنی به گرامیداشت این روز عزیز، برای دختران دانشجو ترتیب داده بود. این مراسم 18 مهر از ساعت 16، در سالن همایش های بین المللی امام خمینی (ره) شروع شد و با نماز جماعت مغرب و عشا به پایان رسید.

در این مراسم حدود 500 نفر از دختران دانشجو شرکت کرده بودند. هنگام ورود به سالن از مهمانان مراسم، با شاخه ای از گل مریم و یک بسته کوچک فرهنگی که شامل پاسخ نامه، یک سرود و برگه نظرخواهی بود استقبال می شد.

مراسم رأس ساعت 16:15 با پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز شد. پس از آن قاری بین المللی قرآن، جناب آقای ابوذر سلطانی، آیاتی از کلام الله مجید را تلاوت کرد. سپس لیلا مؤمن پور مجری و گوینده رادیو فرهنگ، به عنوان مجری صحبت هایش را با این جملات آغاز کرد: آفتابگردان هیچ چیز را با خورشید اشتباه نمی گیرد، اما انسان همه چیز را با خدا اشتباه می گیرد. به نام او که از حضور ناپیداست... به جان پاک تو ای دختر امام سلام... و سلام به تمامی دختران ایران زمین...

سپس از نماینده مقام معظم رهبری، حجت الاسلام عبدالجباری، قدردانی کرد‌‌ه و از دکتر فرداد زرگری دعوت کرد تا اولین مدعوی باشد که در این جشن، روی سن حضور می یابد.

فرداد زرگری، روانشناس، به ارائه تفاوت های روانشناختی بین دختران و پسران پرداختند و گفتند که برای داشتن زندگی مشترک موفق، اگر زوجین از این تفاوت های آفرینشی زن و مرد مطلع باشند زندگی موفق تری خواند داشت و بسیاری از کشمکش های زندگی های مشترک، با اطلاع و آگاهی از این تفاوتهای روانشناختی، خنثی خواهند شد.ایشان گفتند که تفاوت های دختران و پسران باعث برتری یک جنس نیست، بلکه عامل ایجاد جاذبه است.

ساعت 17:15 متین السادات عرب زاده، شاعر نویسنده و برگزیده جشنواره ادبی امام رضا علیه السلام شعری درباره حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، خواندند. ایشان متنی برای حضرت امام رضا علیه السلام، نوشته بودند که برای اولین بار در این مراسم آن را خواندند.

دکتر قدیانی، نماینده رئیس دانشکده علوم پزشکی نیز، از مدعوین حاضر در سالن بود که ولادت حضرت معصومه(س) و روز ملی دختران را به دختران و مهمانان حاضر در این جشن، تبریگ گفتند.

ایشان در پاسداشت مقام زنان و دختران به این اشاره کردند که، روز یکشنبه متعلق به حضرت امیرالمومنین و حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیهم اجمعین است که در زیارتنامه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در این روز می خوانیم که السلام علیک یا ممتحنة امتحنک الذی خلقک قبل ان یخلقک. سلام بر تو ای بانوی آزموده شده که آفرید خدا تو را، قبل از آنکه تورا بیافریند. و گفتند که آفرینش معنوی حضرت زهرا(س)، قبل از آفرینش جسمانی ایشان بوده است. و زینب یعنی زینت پدر. حضرت زینب سلام الله علیها همه کارها و رفتار ها و سکناتشان باعث افتخار حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام بوده است. باشد که همه دختران ایران زمین از این دو بانوی بزرگوار الگو بگیرند و چون زینب سلام الله علیها طوری زندگی کنند که زینت و افتخار پدر هایشان باشند.

 مسابقه ای ترتیب داده شده بود که از سخنرانی دکتر زرگری، چهار سوال مطرح شد و دختران حاضر در سالن باید در پاسخ نامه ای که هنگام ورود به آنها داده شده بود پاسخ را درج کرده و به مسئولین تحویل می دادند. جایزه هم این بود که پنج نفر از کسانی که به سوالات پاسخ صحیح بدهند به قید قرعه برنده ی یک سفر زیارتی به مشهد مقدس می شدند. که با درخواست مجری و تشویق حضار در حمایت از این درخواست، جناب دکتر قدیانی اعلام کردند که 14 صلوات بفرستید و پنج نفر را با موافقت نماینده نهاد مقام معظم رهبری به چهارده نفر ارتقا دادند.

پس از آن به مناسبت نزدیک شدن به 20 مهرماه، روز بزرگداشت حافظ شیرازی، برنامه غزل خوانی اجرا شد. خانم لیلی عبدی چند غزل از حافظ را دکلمه کردند و با آوازخوانی استاد محمد هاشم احمدوند، برنامه ادامه پیدا کرد. استاد محمد هاشم احمدوند با این بیت غزل خوانی را تمام کردند. هرچه گفتیم جز حکایت دوست، در همه عمر از آن پشیمانیم.

سپس مجری برنامه، از مداح اهل بیت جناب آقای سلسبیل دعوت کردند تا سرود فرشته نور در رثای حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها،  که در هنگام ورود در اختیار مهمانان حاضر در سالن قرار گرفته بود را بخواند. با قیام دختران حاضر در سالن، آقای سلسبیل شروع به خواندن شعر کردند و از حضار خواستند که ایشان را همراهی کنند: ای دختر زهد و پارسایی، آیینه صبر کبریایی. ای مام عفاف را تو فرزند،بر چشمه ی عصمت خداوند. ای خواهر شمس آرزوها، خورشید زلال آبروها. ای در حرم عفاف مستور، معصوم ترین فرشته نور. ایمان گل باغ باور تو، شرمنده حیا برابر بو. فرزند فروغ آفتابی، از نسل بهار و ماه تابی. آیینه بوتراب هستی، بانوی سپید آب هستی.

پس از آن مهمانان دعاهای مجری را با آمینشان بدرقه کردند و سپس قرعه کشی انجام شد و چهارده نفر زائر حضرت امام رضا علیه السلام، مشخص شدند. پس از پذیرایی از مهمانان، مراسم با اقامه نمازجماعت مغرب و عشا به پایان رسید.