سفارش تبلیغ
صبا ویژن

89/7/16
11:25 صبح

فاصله سنی مناسب برای ازدواج(2)

بدست قصر شیرین در دسته ویژه نامه ازدواج، فاصله سنی مناسب برای ازدواج

بسم الله

مخاطب این نوشته فقط قشر مذهبی جامعه ی ایران، می باشد.

حضرت امام علی علیه السلام می فرمایند: فرزند زمان خود باش. اگر بخواهیم به بحث فاصله سنی مناسب برای ازداج بپردازیم باید این فرموده حضرت را هم مورد توجه قرار دهیم. لذا این بحث مربوط به زمانی است که ما در آن زندگی می کنیم و مسلما این زمان هم برای جامعه ما یعنی ایران تعریف شده است.
ادامه این بحث بر اساس تجربیات کسب شده از زندگی دیگران، تحقیقات انجام شده و تاییدات صحبت های کارشناسان اعم از کارشناسان صاحب نظر در رشته روانشناسی و در دین اسلام صورت می گیرد.

اصولا فاصله سنی بین زوجین را می توان به چند گروه تقسیم کرد. اول: آقا بزرگتر از خانم باشد. دوم هم سن و سال باشند. سوم خانم بزرگتر از آقا باشد. در کل جوامع بشری از هر سه نوع ازدواج صورت گرفته است و در هر سه نوع هم ازدواج های بسیار موفق اسلامی ثبت شده است که درپست قبل به آن پرداختم.

جناب آقای دکتر افروز که یکی از برترین روانشناسان کنونی ایران است و صحبت هایش هم علاوه بر پایه روانشاختی پایه دینی و اسلامی هم دارد این سه نوع فاصله سنی در ازدواج را در یکی از سخنرانی هایشان تشریح کردند.

اینکه در پست قبل ذکر شد که فاصله سنی زیاد برای ازدواج مناسب نیست واقعیتی است غیر قابل انکار. من فاصله زیاد در ازدواج را به فاصله های سنی بالای هشت سال تعبیر می کنم. آنچه در دوست و آشنا و فامیل و غریب دیده ام، این بوده است که معمولا در فاصله های سنی بالای هشت سال خانم ها به بیماری افسردگی دچار می شوند. جالب تر این است که اکثریت مطلق ازدواج های با فاصله سنی بالای هشت سال بین زوج هایی است که زن از نظر سنی زیر 18 سال بوده است و طبیعتا در انتخاب خود به دلیل عدم رسیدن به بلوغ فکری کامل، همه جوانب را نسنجیده است. از سن بالای 25 سال معمولا فکر رو به تکامل می رود و خواست های فرد عوض می شود و اگر ازدواجی که انجام شده با طرز فکر جدید فرد مطابقت نداشته باشد فرد را رو به افسردگی و عدم رضایت از زندگی می برد. لذا حتی بین روانشناسان هم امروز ازدواج با فاصله سنی بالای هشت سال توصیه نمی شود.

معمولا مناسب ترین و استانداردترین فاصله سنی برای ازدواج بین 2 تا 6 سال برای عموم مردم ذکر می شود. که این فاصله سنی، برای سنین خاصی بهترین است. روانشاسان می گویند پسرانی که بین سنین 18 تا 26 سال ازدواج می کنند برایشان مناسب تر است که بین 2 تا 6 سال فاصله سنی داشته باشند. البته نسبت بین این دو تناسب با هم معکوس است. یعنی هرچه سن ازدواج پسر کمتر باشد مناسب تر است که فاصله سنی اش با دختر بیشتر باشد. دکتر افروز می گفتند که بر حسب آمار و نتایج و تحقیقاتی که در ایران امروزه صورت گرفته است برای یک پسر 22 ساله یک همسر 18 ساله مناسب تر است. اما هر چه سن بالاتر رود این فاصله سنی می تواند به دلیل بلوغ فکری طرفین کمتر بشود. یعنی یک پسر 27 ساله می تواند با یک دختر 25 ساله و یا هم سن و سال هم، زندگی بسیار موفقی داشته باشد. و البته ایشان می گفتند که هر چه سن ازدواج در پسر بالاتر باشد فاصله سنی هم می تواند کمتر بشود.

 برای ازدواج های بالای سی سال،(البته دکتر افروز از همان 24 _25 سال به این قضیه معتقد بودند که اگر دختر یکی دو سال بزرگتر باشد هم می توانند زندگی موفقی داشته باشند.) اگر خانم یکی دو سال بزرگتر هم بود، از نظر سنی چندان مشکلی ایجاد نمی کند. اخیرا بر طبق آمار ازدواج هایی که دختر از پسر بزرگتر بوده افزایش درصد داشته است و اتفاقا جالب اینکه در بین موارد طلاق بسیار کم دیده شده که خانم بزرگتر از آقا باشد و معمولا دختر که از نظر سنی بزرگتر بوده زندگی به ندرت به کشمکش و طلاق کشیده است. اما در این نوع ازدواج ها باید طرفین فاصله سنی غیر معمول برایشان هضم شده باشد. یعنی هم دختر بتواند پسر کم سن تر از خودش را به عنوان همسر بپذیرد و هم مرد با این مسئله که همسرش بزرگتر باشد بتواند کنار بیاید. زیاد رد جامعه ایران معمولا در ازدواج ها فکر معمول جامعه بر این است که مرد باید بزرگتر باشد. اگرچه امروزه در بین جوانان ایرانی این فکر هم در حال تعدیل است.

دکتر افروز هم تایید کردند که این برنامه سنی در شهر ها و یا روستاهای مختلف قطعا تفاوت دارد. آنچه من در این پست می آورم برای ازدواج جوانان در شهرهای بزرگ اولویت دارد.

در هر صورت در بحث ازدواج هیچ وحی مطلقی وجود ندارد اما فعلا در بحث فاصله سنی هستیم و فقط می توانم در مخلص کلام این را بگویم که این دگمیتی که الان در بین خانواده های مذهبی در مورد فاصله سنی وجود دارد هیچ جایگاه اسلامی و روانشناختی ندارد. موضوع کاملا من درآوردی است که خیلی وقت ها این دگمیت ها منجر به هدر دادن زندگی دو جوان می شود.

پی نوشت:
_مثالی می زنم تا برایتان آن دگمیت موجود در بین خانواده های مذهبی ملموس شود. تلفن زنگ می خورد. بله؟ الو سلام علیکم. برای امر خیر مزاحم می شوم. بفرمایید؟ ببخشید دخترتان متولد چه سالی است؟ 1365. نه خیلی بزرگ است من پسرم متولد 1361 است. دنبال دختر متولد 67 تا 70 می گردم. ببخشید. خدافظ.! 90% تلفن های امر خیر بین خانواده های مذهبی در همین کلان شهر تهران اینگونه است. اولین سوال در مورد سن است. و واقعا متاسف می شوم وقتی می بینم بسیاری از خانواده های حزب اللهی ما اینقدر طرز فکرشان دربحث ازدواج، در سطح پایینی قرار دارد و این طرز فکر نه پایه اسلامی دارد و نه روانشناختی.
_این بحث ادامه دارد لذا کامنت ها ی مخالف به هیچ عنوان عمومی نمی شوند. باید بحث کامل شود اگر بعد از آن حرفی بود مورد بررسی قرار می گیرد.
_بحث فاصله سنی در رده های آخر معیار انتخاب در ازدواج است. من از آخر به اول می آیم تا برسم به اینکه اصلا در انتخاب همسر باید چگونه و با چه اولویت بندی پیش رفت.